/Files/images/Снимок3333.JPG

Урок мислення серед природи:

«Осінні пригоди у нашому парку»

"Головне завдання початкових класів – це навчити дитину вчитися, сформувати інструмент, без якого дитина стає невстигаючою, нездібною…Цим інструментом є п’ять умінь: вміння спостерігати, думати, висловлювати думку про те, що бачу, роблю, думаю, спостерігаю, читати, писати." В.О. Сухомлинський

Уроки мислення серед природи – один з найголовніших засобів формування особистості молодших школярів.

Це зумовлено тим, що оволодіння інтелектуальними вміннями на початковому етапі навчання забезпечує ефективне засвоєння нових знань у середніх і старших класах, досягнення максимальних результатів у виконанні навчальних завдань з мінімальними витратами. З огляду на зазначене цінними є теоретичні положення та практичні здобутки Василя Олександровича Сухомлинського у галузі розвитку особистості школяра, який прагнув, щоб початкова школа стала «школою мислення, фундаментом творчих розумових сил учнів»

Видатні педагоги, такі, як Ж.-Ж. Руссо, Я.А. Коменський, К.Д. Ушинський, психологи Ж.-Ж. Піаже та Л.С. Виготський в своїх працях наголошували на загальному розвитку особистості, та безпосередньо розвитку мислення. Величезний теоретичний та практичний внесок у проблему розвитку мислення зробив відомий педагог Василь Олександрович Сухомлинський.

Психолого-педагогічна спадщина В. Сухомлинського є безцінним внеском у педагогічну науку, тому сучасні вчені як України, так і світу, вивчають праці педагога, та впроваджують їх у сучасну педагогіку.

Василь Сухомлинський писав: «..шкільне навчання має один дуже серйозний недолік, а саме: з тієї хвилини, як дитина сіла за парту, ми класними стінами, дошкою, книгою, зошитом відгороджуємо її від того середовища, в якому відкрилось її перше джерело живої думки і живого слова, – від природи, від лісу і саду, від тихої діброви і зеленого лугу, від синього неба і вогняної квітки соняшника, від дзвінкого дзвіночка жайворонка і дзюрчання перших весняних струмочків…». Педагог приділяв велике значення саме урокам розвитку мислення на природі. В Павлиській школі, разом з іншими вчителями початкових класів, Василь Олександрович створив ці уроки на природі, де учням не лише за допомогою книг та зошитів, а й на основі безпосереднього сприймання навколишнього світу, давали знання ті самі, що й в межах інших шкіл, але вже з опорою на спостереження за природою. На цих уроках розвивали мислення, розширювали світогляд учнів, розвивали фантазію, збагачували словниковий запас учнів, створювали позитивне емоційне ставлення до процесу навчання.

Він переконався в тому, що « чим більше дитина пізнає, чим більше відкриває не помічених у повсякденному житті закономірностей. Тим помітніша чутливість органів сприймання навколишнього світу, тим тонші зв’язки органів сприймання з мисленням».

Тема: Осінні пригоди у нашому парку

Мета: Ознайомити учнів з осінніми змінами у природі. Вчити спостерігати за барвами, звуками осінньої природи, знаходити дивне, казкове у звичайному, складати казки, розповіді за власними враженнями.

Місце проведення: Шкільний парк

Х І Д У Р О К У

І. Організація класу

Ось дзвінок нам дав сигнал –

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо –

Урок мислення починаймо.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Зараз я запрошую вас, дорогі учні розпочати незвичайний урок мислення, який буде присвячений пригодам нашого шкільного парку

І. Виразне читання віршів про осінь з метою створення емоційного настрою, активізації чуттєвого і слухового сприйняття, уяви, збагачення образної лексики.

- Яка зараз пора року? (Осінь).

- Як називають осінь? (Чарівницею, золотокосою, щедрою, багатою, золотою).

- Які вірші ви знаєте про осінь?

Ясне сонце не гріє, холодок повіває

Засихає, жовтіє на узліссі трава.

Осипаються клени, листя з дуба летить…

Лиш ялинка зелена, серед лісу стоїть.

Г.Бойко

- Якими барвами розмалювала художниця-осінь дерева, трави?

- Що вабить око в осінньому лісі?

- Що навіває сум?

Хто в хустинці червоненькій став у лісі між дубів?

Може дівчинка маленька назбирать прийшла грибів?

Ні, не дівчина там стала, горобина виростала,

Ту хустину гаптувала щедра осінь золота.

- Чому поетеса називає горобину дівчинкою у червоній хустині?

ІІ. Колективні спостереження за природою в осінньому парку.

Учитель:

Ми прийшли до парку, щоб знайти і розглянути осінні пригоди. Хто з вас спостережливий. Той відразу помітить щось незвичайне. Тільки домовимося, один одному не заважати. Ось поряд стоять берези. Вони вже роздарували свої листочки. Всім дали: вітрові, землю – матінку укрили, їжачку на постіль кинули.

-А самі що тепер роблять?( Сплять солодким сном).

-Чому ж дерева не ростуть узимку? ( Бо в них немає листочків, узимку всі вони померзнуть).

- А ось-де ялинка росте. Чому вона не скидає свого вбрання і в морози?

( Бо в неї не листочки, а голочки. Вони морозу не бояться. І зима відразу вдягає на них білу шубку і білі рукавички).

- Діти, чи чуєте ви, неначе хтось вистукує? Давайте тихенько підемо на цей стук. ( На дереві помічаємо дятла, що вистукує по стовбуру).

- Що робить дятлик? ( Лікує дерева, білочці хатку будує, гострить свій дзьоб, шукає собі їжу).

- Що ж, не будемо йому заважати, ходімо далі. А хто з вас знає, де живе білочка? ( У дуплі). Йдемо до хатинки білочки.

- Що цікавого ви тут побачили? ( Ось із горішка шкарлупки, а ось лусочки від шишок, онде біля дупла грибочки висять).

- А де ж білочка? ( Десь гуляє, бігає по парку, займається роботою).

- Тепер розійдіться по парку, можливо, що якісь цікаві пригоди побачите, тільки ходіть обережно, щоб не сполохати пташину чи звірка.

Спостереження дітей.

- Я бачив, як із дупла вилетіла синичка. Це вона, мабуть, зимувати зібралася. Тут близько дитячий садок, підгодовуватимуть її.

Давайте поспостерігаємо за нею. ( Тихенько зупинились подалі від дерева. Незабаром синичка повернулась. У її дзьобику була пір’їна).

- Чим зайнята синичка? ( Утеплює собі гніздечко). Не будемо їй заважати.

- Гаразд, дітки. Ви вже й самі переконалися, як багато цікавого можна побачити в парку.

1 дитина.

- А хто з вас бачив ще щось подібне, можливо вдома?

Відповіді дітей.

- Я бачила їжачка. Він укачався у листячко і швидко кудись побіг. Коли я до нього підійшла, то він скрутився клубочком.

- Чому ж він скрутився клубочком?

- Злякався.

- Для чого йому листочки?

- Він собі постіль готує, щоб узимку було тепло спати).

2 дитина.

- А в мене під вікном синичка з’явилася. Я їй сальця повісив. Вона охоче клювала його. А потім ще й подруг привела. Швидко склювали все сальце.

ІІІ. Підсумок уроку.

- Що цікавого бачили в парку?

- Кого найбільше запам’ятали?

- Хто найбільше сподобався?

ІV. Домашнє завдання.

- Діти, вдома поспостерігайте за осінніми пригодами. Уявіть, що дерева, птахи, звірі розмовляють. Складіть казки про осінні пригоди.

- На наступному уроці, діти, ви будете писати письмові розповіді. Виконуватимете малюнки до своїх творів.


Кiлькiсть переглядiв: 714

Коментарi